Product Overview
1-1/4 HEX NUT CAR CNSTR REAMER -150HX
Construction or Car Reamers are especially adapted for heavy duty reaming as encountered in the fabrication of structural steel assemblies. They are tapered at the point to facilitate entering of holes which are out of alignment.
Features
- Made with premium grade HSS to last longer
- Car length for shorter or thinner workpieces
- Straight flutes for cleaner surface finish
- Hex nut shank for use with impact wrenches
- Tapered point for easy realignment of holes
- Made in USA
Applications
- Enlarging Holes in metal
- Aligning misaligned holes in metal
Specifications
| Drill Size | 1 -1/4" |
| Finish | Black Oxide |
| Flute Design | Straight Flute |
| Flute Direction | Right hand |
| Flute Length | 5" |
| Material Madeof | High Speed Steel |
| Overall Length | 7" |
| Point Type | Tapered Point |
| Reamer Hex Diameter | 1-13/16" |
| Reamer Large End Diameter | N/A |
| Reamer Length | Car Length |
| Reamer Safety Colar | No |
| Reamer Safety Magnet | No |
| Reamer Small End Diameter | N/A |
| Reamer Type | Construction Reamer |
| Sets | No |
| Shank Size | 1 13/16" |
| Shank Type | Hex Nut Shank |
| Step Drills Step Number | N/A |
| Step Drill Max Size | N/A |
DRILLCO > Tooling > Reamers > Construction