Product Overview
1/16,SCREW MACHINE NITRO DRILL HEAVY DUTY - 300N
Nitro® drills (NAS Type B) offer superior performance over standard HSS drills. Heavy-duty design increases tool life and performance. 135° Split Point reduces walking at the point. Ideal for both hand held and CNC Operations. Black & Gold. Screw machine
Features
- Made with premium grade cobalt HSS to drill harder materials
- Cobalt drills can drill approximately 30% faster than HSS drills
- Self centering 135° split-point for reduced thrust requirements and minimized walking
- Bronze surface treatment for high lubricity
- Shorter screw machine length adds rigidity to the drill bit to reduce breakage
- Round shank
- Made in USA
Applications
- Drilling holes in medium and high strength materials
- Heavy-duty drilling
- Drilling in stainless steel
- Drilling in sheet metal
Specifications
| Annular Cutter Pilot Pin | N/A |
| Burr Cut Diameter | N/A |
| Burr Cut Length | N/A |
| Burr Cut Type | N/A |
| Burr Miniature | N/A |
| Burr Shape | N/A |
| Burr Size Tool Number | N/A |
| Drill Size | 1/16" |
| Drill Size Equivalent | 0.0625" |
| Finish | Black & Gold |
| Flute Design | Spiral Flute |
| Flute Direction | Right hand |
| Flute Length | 5/8" |
| Flute Quantity | 2 |
| Material Madeof | High Speed Steel |
| Overall Length | 1-5/8" |
| Point Angle | 135° Point |
| Point Type | Split Point |
| Sets | No |
| Shank Size | 1/16" |
DRILLCO > Tooling > Drill Bits > Screw