Product Overview
1/2" PADDLE BITS - 1950E
Wood Drills- Paddle Bits. Ball groove hex shank helps reduce slippage in the drill chuck.
Features
- Made from general purpose HSS
- Paddle shaped tip for fast penetration
- ball groove hex shank to reduce slippage
Applications
- For drilling holes in wood
Specifications
| Drill Size | 1/2" |
| Drill Size Equivalent | 0.5000" |
| Finish | Bright |
| Flute Design | N/A |
| Flute Direction | N/A |
| Flute Length | N/A |
| Material Madeof | High Speed Steel |
| Overall Length | 6" |
| Point Angle | N/A |
| Point Type | N/A |
| Sets | No |
| Shank Type | Ball Groove Hex Shank |
| System Of Measurement | Fractional |
DRILLCO > Tooling > Drill Bits > Paddle