Product Overview
1/4-20,8" PULLEY TAP - 2400
Pulley taps are used for tapping the hubs of pulleys for oil caps or set screws. The long shank is also ideal for reaching holes inaccessible with standard length taps. The thread length is the same length as a standard tap.
Features
- Made from general purpose HSS
- Available in plug geometry
- Bright finish for added lubricity
- Extra long, pulley style tap is used to thread hard to reach areas
- Square shank for use with standard sized tap wrenches
- Made in USA
Applications
- Cutting threads in a wide variety of materials
- Cutting threads in blind or through holes
- Designed for use in handheld applications
- Cutting threads that are inaccessible with regular length taps
Specifications
| Finish | Bright |
| Flute Quantity | 4 |
| Material Madeof | High Speed Steel (M2) |
| Number Pieces | 1 PC |
| Overall Length | 8" |
| System Of Measurement | Fractional |
| Tap Chamfer | Plug |
| Tap Drill Size | #7 |
| Tap Hole Type | Through or Blind Hole |
| Tap Length Of Thread | 1" |
| Tap Pitch Dia Limit | H3 |
| Tap Size | 1/4" - 20 |
| Tap Square Size | 0.191" |
| Tap Thread Type | NC |
DRILLCO > Tooling > Taps > Hand Taps