Product Overview
1/4,DOUBLE-END DRILL DOUBLE END - 330
These drills have flutes and cutting points on both ends. This allows the user to reverse the drill and utilize both ends.
Features
- Made with premium grade HSS to last longer
- Self centering 135° split-point for reduced thrust requirements and minimized walking
- Black oxide surface treatment for improved life
- Double ended for twice the life
- Made in USA
Applications
- Drilling holes in medium and high strength materials
- Heavy-duty drilling
- Drilling with handheld power tools or machines
Specifications
| Drill Size | 1/4" |
| Drill Size Equivalent | 0.2500" |
| Finish | Black Oxide |
| Flute Design | Spiral Flute |
| Flute Direction | Right hand |
| Flute Length | 1/2" |
| Flute Quantity | 2 |
| Material Madeof | High Speed Steel |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Point Angle | 135° Point |
| Point Type | Split Point |
| Sets | No |
| Shank Size | 1/4" |
| Shank Type | Straight Shank |
| System Of Measurement | Fractional |
DRILLCO > Tooling > Drill Bits > Double End