Product Overview
12-28,COMBINED TAP & DRIL - 2050
Drill and Tap in a single pass, reducing cycle time, and therefore reducing the manufacturing cost of a part. The drill part of the tool produces a hole correctly sized for approximately 75% of thread.Ued on multi-spindle or hand held drill operations.
Features
- Self-centering split-point eliminates the need for center punching
- Drill size produces a hole for about 75% of thread depth
- Combination of drilling and threading reduces required operating time by half
- Can be used in reversible portable power tools or fixed spindle machines
- Bright finish for added lubricity
- Can only be used in through holes
- Made in USA
Applications
- Drilling and threading in one step
- For use in handheld power tools with reverse function
Specifications
| Finish | Bright |
| Flute Quantity | 2 |
| Material Madeof | High Speed Steel (M2) |
| Number Pieces | 1 PC |
| Overall Length | 2-3/8" |
| System Of Measurement | Machine Screw |
| Tap Chamfer | Plug |
| Tap Drill Size | N/A |
| Tap Hole Type | Through or Blind Hole |
| Tap Length Of Thread | 7/8" |
| Tap Pitch Dia Limit | H3 |
| Tap Size | 12-28 |
| Tap Square Size | 0.165" |
| Tap Thread Type | NF |
DRILLCO > Tooling > Taps > Combined Tap & Drill