Product Overview
14MM-2.00 SPIRAL POINT TAP - 2850
The angular flutes at the front end of these taps propel the chips ahead of the tap. This reduce loading and clogging in the flutes. Spiral Point taps are ideal for production tapping thru holes.
Features
- Made from premium grade HSS for extended life
- Available in plug geometry
- Bright finish for added lubricity
- Spiral point is designed to eject chips through the bottom of the hole
- Spiral point can be used with both tap wrenches and reversible power tools
- Square shank for use with standard sized tap wrenches
- Made in USA
Applications
- Cutting threads in a wide variety of materials
- Cutting threads in through holes
- Cutting threads by hand or in powered applications
Specifications
| Finish | Bright |
| Flute Quantity | 3 |
| Material Madeof | High Speed Steel (M2) |
| Number Pieces | 1 PC |
| Overall Length | 3-3/8" |
| System Of Measurement | Metric |
| Tap Chamfer | Plug |
| Tap Drill Size | 15/32" |
| Tap Hole Type | Through Hole |
| Tap Length Of Thread | 1-21/32" |
| Tap Pitch Dia Limit | D7 |
| Tap Size | M14 x 2.00 |
| Tap Square Size | 0.322" |
| Tap Thread Type | Metric |
DRILLCO > Tooling > Taps > Spiral Point