Product Overview
#17,COBALT AIRCRAFT EXT DRILLS - 1180C
6" Aircraft Extension Drills for drilling holes in hard to reach places. Manufactured to NAS 907 Type J specifications, 135 degree split point, surface treated with jobber flute lengths. Cobalt Steel for higher performance in tougher materials.
Features
- Made with premium grade cobalt HSS to drill harder materials
- Cobalt drills can drill approximately 30% faster than HSS drills
- Self centering 135° split-point for reduced thrust requirements and minimized walking
- 6" overall length for extra reach in hard to reach places
- Bronze surface treatment for high lubricity
- Round shank
Applications
- Drilling holes in high strength materials
- Heavy-duty drilling
- Drilling in hard to reach places
Specifications
| Drill Size | #17 |
| Drill Size Equivalent | 0.1730" |
| Finish | Bronze Oxide |
| Flute Design | Spiral Flute |
| Flute Direction | Right hand |
| Flute Length | 2-3/16" |
| Flute Quantity | 2 |
| Material Madeof | Cobalt |
| Overall Length | 6" |
| Point Angle | 135° Point |
| Point Type | Split Point |
| Sets | No |
| Shank Size | 0.1730" |
| Shank Type | Straight Shank |
| Specifications | NAS 907 Type J |
| System Of Measurement | Number |
DRILLCO > Tooling > Drill Bits > Aircraft Ext