Product Overview
2-7/32,TAPER SHANK DRILL #5 M.T. - 1400
Taper Shank Drills have a tanged conical shank to fit directly into the tapered holes of drill press spindles, driving sleeves or sockets. For general purpose use in a wide range of materials.
Features
- Made with premium grade HSS to last longer
- 118° conventional point for rapid penetration
- Black oxide surface treatment for improved life
- Taper shank is sized according to American Standards
- Made in USA
Applications
- General purpose drilling
- Drilling large diameter holes
- Drilling with machines that require a morse taper shank
Specifications
| Drill Size | 2-7/32" |
| Drill Size Equivalent | 2.2188" |
| Finish | Black Oxide |
| Flute Design | Spiral Flute |
| Flute Direction | Right hand |
| Flute Length | 10-1/8" |
| Flute Quantity | 2 |
| Material Madeof | High Speed Steel |
| Morse Taper | 5 |
| Overall Length | 17-3/8" |
| Point Angle | 118° Point |
| Point Type | Conventional Point |
| Sets | No |
| Shank Size | MT5 |
| Shank Type | Taper Shank |
| System Of Measurement | Fractional |
DRILLCO > Tooling > Drill Bits > Taper Shank