Product Overview
27/64,L/H JOBBER DRILL LEFT HAND - 200LH
200LH drills are used in close center multiple spindle gear driven drilling heads, where adjacent spindles operate alternately left and right hand. They are also used in left hand screw machines. Can be used to drill out broken bolts.
Features
- Made from general purpose HSS
- Left handed flutes and cutting edges allow for counter-clockwise drilling
- 118° conventional point for rapid penetration
- Bright finish is ideal for drilling in non-ferrous materials like aluminum
- Jobber length for most use cases
- Made in USA
Applications
- Counterclockwise drilling for easy removal of broken bolts
Specifications
| Drill Size | 27/64" |
| Drill Size Equivalent | 0.4219" |
| Finish | Bright |
| Flute Design | Spiral Flute |
| Flute Direction | Left hand |
| Flute Length | 3-15/16" |
| Flute Quantity | 2 |
| Material Madeof | High Speed Steel |
| Overall Length | 5-3/8" |
| Point Angle | 118° Point |
| Point Type | Conventional Point |
| Sets | No |
| Shank Size | 27/64" |
| Shank Type | Straight Shank |
| System Of Measurement | Fractional |
DRILLCO > Tooling > Drill Bits > Jobber