Product Overview
29/32,XTRA DRILL 18 OAL, 1/2 SHNK -1318
For deep hole drilling. 8" overall length. These drills are made with a general purpose flute design which will perform well under the widest range of operating conditions and materials. Long flutes allow better chip evacuation in deeper holes.
Features
- Made with premium grade HSS to last longer
- 118° conventional point for rapid penetration
- Black oxide surface treatment for improved life
- 18" overall length with flutes extending 13" along the drill for deep hole drilling
- 1/2" reduced round shank
Applications
- Drilling holes in low and medium strength materials
- Heavy-duty drilling
- For very deep hole drilling where additional flute length is necessary
Specifications
| Drill Size | 29/32" |
| Drill Size Equivalent | 0.9062" |
| Finish | Black Oxide |
| Flute Design | Spiral Flute |
| Flute Direction | Right hand |
| Flute Length | 13" |
| Flute Quantity | 2 |
| Material Madeof | High Speed Steel |
| Overall Length | 18" |
| Point Angle | 118° Point |
| Point Type | Conventional Point |
| Sets | No |
| Shank Size | 1/2" |
| Shank Type | Reduced Shank |
| System Of Measurement | Fractional |
DRILLCO > Tooling > Drill Bits > Extra Length