Product Overview
3/16 MASONRY DRILL STR SHANK - 1600N
This masonry drill is used to drill Concrete, Natural Stone, Aerated Concrete, Masonry, Brick, Block, and Lime Sandstone. Self Centering Tip- for easy spot drilling. Chisel Shaped Head Geometry-for faster drilling progress.
Features
- Tip made from solid carbide for the toughest applications
- Carbide tip excels in high wear masonry applications
- Chisel shaped carbide tip for faster drilling progress
- Wide flutes for easy dust extraction
Applications
- Drilling holes in masonry
Specifications
| Drill Size | 3/16" |
| Drill Size Equivalent | 0.1875" |
| Finish | Gold & Silver |
| Flute Design | Spiral Flute |
| Flute Direction | Right hand |
| Flute Length | 2" |
| Flute Quantity | 2 |
| Material Madeof | Carbide Tip |
| Overall Length | 3-1/2" |
| Point Angle | 135° Point |
| Point Type | Split Point |
| Sets | No |
| Shank Size | 3/16" |
| Shank Type | Straight Shank |
| System Of Measurement | Fractional |
DRILLCO > Tooling > Drill Bits > Msnry