Product Overview
3/16 X 4-1/2,ANCHOR DRILLS -1800E
The Tapcon® drill bit is specially designed to be used with the Tapcon® masonry fastener and installation kit.
Features
- Carbide tip for improved strength and wear resistance
Applications
- For use with Tapcon kits that require specific hole sizes
Specifications
| Drill Size | 3/16" |
| Drill Size Equivalent | 0.1875" |
| Finish | Black Oxide |
| Flute Design | Spiral Flute |
| Flute Direction | Right hand |
| Flute Length | 2-1/2" |
| Flute Quantity | 2 |
| Material Madeof | Carbide Tip |
| Overall Length | 4-1/2" |
| Point Angle | 118° Point |
| Point Type | Split Point |
| Screw Size | 14 |
| Sets | No |
| Shank Size | 3/16" |
| Shank Type | TAPCON® |
| System Of Measurement | Fractional |
DRILLCO > Tooling > Drill Bits > Msnry