Product Overview
3/8-24,6" EXTENSION BOTTOM TAP - 2060
The long shank is ideal for reaching holes inaccessible with standard length taps. The thread length is the same length as a standard tap.
Features
- Made from general purpose HSS
- Available in plug geometry
- Bright finish for added lubricity
- 6" long shank is used to thread hard to reach areas
- Square shank for use with standard sized tap wrenches
- Made in USA
Applications
- Cutting threads in a wide variety of materials
- Cutting threads in blind or through holes
- Designed for use in handheld applications
- Cutting threads that are inaccessible with regular length taps
Specifications
| Finish | Bright |
| Flute Quantity | 4 |
| Material Madeof | High Speed Steel (M2) |
| Number Pieces | 1 PC |
| Overall Length | 6" |
| System Of Measurement | Fractional |
| Tap Chamfer | Bottoming |
| Tap Drill Size | Q |
| Tap Hole Type | Through or Blind Hole |
| Tap Length Of Thread | 1-1/4" |
| Tap Pitch Dia Limit | H3 |
| Tap Size | 3/8" - 24 |
| Tap Square Size | 0.286" |
| Tap Thread Type | NF |
DRILLCO > Tooling > Taps > Hand Taps