Product Overview
3 FLAT SHANK REBAR CUTTER 1/2X12
These cutters are the perfect solution for drilling through concrete embedded rebar! Evacuation zones between the carbide teeth and flutes for optimal dust evacuation. Made from premium grade European Carbide. For sizes 3/8” – 5/8”, rebar cutters come in a single, one-piece design in either Micro SDS+ (Compatible with SDS+ drive systems), or 3-Flat shank. For sizes 3/4” and above, Drillco rebar cutters come in a two-piece design (Head + Shank Adapter). The adapter is available in Mirco SDS+ or 3-Flat Shank, and is interchangeable and reusable with all sizes from 3/4” and above.
Features
- Solid carbide teeth drill through rebar up to 5x faster than standard SDS drills
- One-piece design
- 3-flats shanks to reduce slippage
Applications
- For cutting through rebar
Specifications
| Drill Size | 1/2" |
| Drill Size Equivalent | 0.5000" |
| Finish | Bright |
| Flute Design | Spiral Flute |
| Flute Direction | Right hand |
| Flute Length | 4" |
| Material Madeof | Carbide Tip |
| Overall Length | 12" |
| Point Angle | N/A |
| Point Type | N/A |
| Sets | No |
| Shank Size | 3/8" |
| Shank Type | 3-Flats Shank |
| System Of Measurement | Fractional |
DRILLCO > Tooling > Drill Bits > Msnry