Product Overview
5/16 GLASS & TILE BIT - 1840
For the drilling of glass, tile, and ceramics. Can be used with or without water or coolant; water is the preferred & best way. For use in rotary motors (not to be confused or used with rotary percussion motors).
Features
- Brazed carbide tip for extended life and good performance
- Designed to be used with or without coolant, water is preffered
- Can only be used in rotary hand drills
Applications
- Drilling in glass and tile
Specifications
| Drill Size | 5/16" |
| Drill Size Equivalent | 0.3125" |
| Finish | Bright |
| Flute Design | N/A |
| Flute Direction | N/A |
| Flute Length | N/A |
| Material Madeof | Carbide Tip |
| Overall Length | 3-3/4" |
| Point Angle | N/A |
| Point Type | N/A |
| Sets | No |
| Shank Size | 5/16" |
| Shank Type | Straight Shank |
| System Of Measurement | Fractional |
DRILLCO > Tooling > Drill Bits > Glass/Tile