Product Overview
54,HD JOBBER DRILL TIN TIP - 450T
450T series drills have TiN coating applied to the “working” part of the drill. Allows for the benefits of a fully TiN coated drill at a reduced price. TiN (Titanium Nitride) coating provides a super hard surface with high lubricity and longer tool life.
Features
- Made with premium grade HSS to last longer
- Self centering 135° split-point for reduced thrust requirements and minimized walking
- Tip coated with TiN for a super hard surface with high lubricity
- Jobber length for most use cases
Applications
- Drilling holes in medium and high strength materials
- Heavy-duty drilling
- Drilling holes in multi-material applications
- Drilling holes in high wear applications
Specifications
| Drill Size | #54 |
| Drill Size Equivalent | 0.0550" |
| Finish | Titanium Nitride (TiN) Tip |
| Flute Design | Spiral Flute |
| Flute Direction | Right hand |
| Flute Length | 7/8" |
| Flute Quantity | 2 |
| Material Madeof | High Speed Steel |
| Overall Length | 1-7/8" |
| Point Angle | 135° Point |
| Point Type | Split Point |
| Sets | No |
| Shank Size | 0.0550" |
| Shank Type | Straight Shank |
| System Of Measurement | Number |
DRILLCO > Tooling > Drill Bits > Jobber