Product Overview
7/16-14 4FL .005 OVERSIZ PLUG TAP -2005
Oversize taps are similar in design to a standard taps, but with a pitch diameter that is usually 0.0050” to 0.0055” larger than standard. Oversize taps are used primarily where a part will be plated or treated after tapping.
Features
- Made from general purpose HSS
- Geometries available in both plug and bottoming
- Bright finish for added lubricity
- .005 oversized threads
- Square shank for use with standard sized tap wrenches
- Made in USA
Applications
- Cutting threads in a wide variety of materials
- For producing threads that are oversized to accommodate for paint or plating
- Cutting threads by hand
Specifications
| Finish | Bright |
| Flute Quantity | 4 |
| Material Madeof | High Speed Steel (M2) |
| Number Pieces | 1 PC |
| Overall Length | 3-13/16" |
| System Of Measurement | Fractional |
| Tap Chamfer | Plug |
| Tap Drill Size | U |
| Tap Hole Type | Through or Blind Hole |
| Tap Length Of Thread | 1-21/32" |
| Tap Pitch Dia Limit | H11 |
| Tap Size | 7/16" - 14 |
| Tap Square Size | 0.242" |
| Tap Thread Type | NC |
DRILLCO > Tooling > Taps > Hand Taps