Product Overview
7/16-14 THREAD FORMING PLUG TAP - 2090
Thread forming taps “form” the thread rather than cut it, which allows the thread to be created without producing any chips. Thread forming taps can run at faster operating rates than standard cut taps, and generally have a longer tool life.
Features
- Made from premium grade HSS for extended life
- Geometries available in both plug and bottoming
- Forming teeth produce a stronger thread than cutting teeth
- Forming teeth do not produce any chips
- Compared to cutting taps, forming taps have a longer life and can run faster
- Made in USA
Applications
- Forming threads in a wide variety of materials
- Can only be used in powered applications like CNC mills
Specifications
| Finish | Bright |
| Flute Quantity | 0 |
| Material Madeof | High Speed Steel (M2) |
| Number Pieces | 1 PC |
| Overall Length | 3-5/32" |
| System Of Measurement | Fractional |
| Tap Chamfer | Plug |
| Tap Drill Size | 13/32" |
| Tap Hole Type | Through or Blind Hole |
| Tap Length Of Thread | 1-7/16" |
| Tap Pitch Dia Limit | H5 |
| Tap Size | 7/16" - 14 |
| Tap Square Size | 0.242" |
| Tap Thread Type | NC |
DRILLCO > Tooling > Taps > Form