Product Overview
9/16 X 21 SDS-MAX MASONRY DRILL - 1740F
SDS Max. 4x90 head geometry prevents locking when hitting rebar on the side. Bit is designed for longer life when drilling in concrete. As an additional benefit, it can crush through and pulverize rebar when drilling in reinforced concrete applications.
Features
- Chisel shaped carbide tip for faster drilling progress
- Carbide tip excels in high wear masonry applications
- Tip is designed for use in both rotation and hammering modes which improves drilling speed
- Reinforced flute geoemtry for reduced vibrations and breakage
- 3x120 head and flute geoemtry ensures distributed forces for even wear
- SDS MAX shank
Applications
- For drilling holes in concrete and other masonry materials
- For use in rotary percussion and hammer drilling applications
- Can pulverize rebar in reinforced concrete
Specifications
| Drill Size | 9/16" |
| Drill Size Equivalent | 0.5625" |
| Finish | Bright |
| Flute Design | Spiral Flute |
| Flute Direction | Right hand |
| Flute Length | 15-1/2" |
| Flute Quantity | 2 |
| Material Madeof | Carbide Tip |
| Overall Length | 21" |
| Point Angle | N/A |
| Point Type | Split Point |
| Sets | No |
| Shank Size | 3/4" |
| Shank Type | SDS MAX |
| System Of Measurement | Fractional |
DRILLCO > Tooling > Drill Bits > Msnry