Product Overview
AIRPLUS BLACK VISION HELMET
The ArcOne® PAPR System with Vision®® X81VX welding helmet combines the long battery life from the AirPlus®, with the unparalleled optical clarity and sensitivity of the Vision®® X81VX welding hood. This unit is intended for industrial welding applications where respiratory protection is required. With an APF level of 25, it creates an optimal protective pressure inside the respirator headtop keeping away harmful gases, vapors, particulates, and fumes (dust, steel, manganese, stainless steel, chromium, galvanized steel, cadmium, lead and ozone*). Complies with ANSI Z87.1+ and CAN/CSA Z94.3 for faceshield/eye protection. NIOSH approved
Features
- 12.6 square-inch viewing area
- Unparralelled optical clarity with HD Technology
- X-TIG mode, designed for welding in environments with obstructed views
- Five sensors (4 optical, 1 electromagnetic) for unmatch sensitivity
- Solar-powered for hassle-free welding
- 5 year warranty on ADF
- Meets ANSIZ87 and CSA Z94.3 standards
Applications
- Manufacturing
- Metal Fabrication
- Welding
- Industrial
Benefits
- Unparralelled optical clarity provides clear view of the weld pool
- Large viewing area provides better view of work area and surroundings
- added safety thanks to larger viewing area and XTIG mode
- Ideal for welders working on different types of complex projects
- Ideal for low amperage TIG welding
Specifications
| Air Volume | N/A |
| Anti Scratch | N/A |
| Dark Mode Shade | 5 to 14 |
| Diaopter Strength | N/A |
| Digital Controls | Yes |
| Grindmode | Yes |
| Hd Technology | Yes |
| Helmet Decal Graphic | No |
| Hose Diameter Sar | N/A |
| Hose Length | N/A |
| Inside Cover Plate | 04-OP |
| Lens Coating | N/A |
| Lens Color | N/A |
| Lens Ext Height | 5.25" |
| Lens Ext Thick | 0.3" |
| Lens Ext Width | 4.5" |
| Lens Finish | N/A |
| Lens Type | Auto-darkening |
| Light Mode Shade | 3 |
| Motor Speed | N/A |
ARCONE > PPE > Respiratory > PAPR