Product Overview
"T" STRAIGHT FLUTE DRILL - 710
710 straight flute carbide drills increases edge strength, produces good size control, and hole surface finish. Used to drill difficult materials (up to Rc 60). Suitable for drilling out broken drills, taps, bolts, screws, studs, weldments and more!
Features
- Solid carbide construction for extreme rigidity and strength
- Carbide base material can drill up to 2x faster than HSS
- Self centering 140° split-point for reduced thrust requirements and minimized walking
- Straight flutes increase edge strength, and produce good size control and surface finish
- Bright finish for added lubricity
- Round shank
- Made in USA
Applications
- Drilling in very high strength materials like cast iron, steel, and bronze
- High performance drilling
- Drilliing out broken drills, taps, bolts, screws, etc…
- Drilling with fixed spindle machines like CNC mills and drill presses
Specifications
| Drill Size | T |
| Drill Size Equivalent | 0.3580" |
| Finish | Bright |
| Flute Design | Straight Flute |
| Flute Direction | N/A |
| Flute Length | 1-3/4" |
| Flute Quantity | 2 |
| Material Madeof | Solid Carbide |
| Overall Length | 3-1/16" |
| Point Angle | 140° Point |
| Point Type | Split Point |
| Sets | No |
| Shank Size | 0.3580" |
| Shank Type | Straight Shank |
| System Of Measurement | Letter |
DRILLCO > Tooling > Drill Bits > Straight Flute