Product Overview
Y,JOBBER LENGTH DRILL BRIGHT - 240B
200/240/280 series drills are designed for general purpose drilling under a wide range of conditions. For low to medium tensile strength materials. The surface treatment prevents chip welding, improves chip flow and increases abrasion resistance.
Features
- Made from general purpose HSS
- 118° conventional point for rapid penetration
- Bright finish is ideal for drilling in non-ferrous materials like aluminum
- Jobber length for most use cases
- Made in USA
Applications
- Drilling holes in low and medium strength materials
- General purpose drilling
- Ideal for drilling in aluminum
Specifications
| Drill Size | Y |
| Drill Size Equivalent | 0.4040" |
| Finish | Bright |
| Flute Design | Spiral Flute |
| Flute Direction | Right hand |
| Flute Length | 3-7/8" |
| Flute Quantity | 2 |
| Material Madeof | High Speed Steel |
| Overall Length | 5-1/4" |
| Point Angle | 118° Point |
| Point Type | Conventional Point |
| Sets | No |
| Shank Size | 0.4040" |
| Shank Type | Straight Shank |
| System Of Measurement | Letter |
DRILLCO > Tooling > Drill Bits > Jobber