Product Overview
4500V 4/9-13 REPLACEMENT
ArcOne auto-darkening lens with TrueColor Technology compatible with with 90 x 110mm helmets. Built with 4 arc sensors, variable sensititivy and delay as well as grind mode.
Features
- Includes many features from premium helmets, built for the value-minded welder
- TrueColor Technology
- Compatible with most 90 x 110 mm helmets
- 3 year warranty
- Meets ANSI 787 and CSAZ94.3
Applications
- MIG Welding
- DIY/Hobbeist welding
Benefits
- Top notch optical clarity
- Enhanced safety and hassle-free welding
- Less spent on replaceable batteries
Specifications
| Air Volume | N/A |
| Anti Scratch | N/A |
| Dark Mode Shade | 9 to 13 |
| Diaopter Strength | N/A |
| Digital Controls | No |
| Grindmode | Yes |
| Hd Technology | No |
| Helmet Decal Graphic | N/A |
| Hose Diameter Sar | N/A |
| Hose Length | N/A |
| Inside Cover Plate | N/A |
| Lens Coating | N/A |
| Lens Color | N/A |
| Lens Ext Height | 90 mm |
| Lens Ext Thick | 8.7 mm |
| Lens Ext Width | 110 mm |
| Lens Finish | N/A |
| Lens Type | Auto-darkening |
| Light Mode Shade | 4 |
| Motor Speed | N/A |
ARCONE > PPE > Head and Face Protection > Retrofit Filters