Product Overview
AIRSHIELD WITH 4500V RESPIRATOR KIT
The ArcOne® flip-front Grinding/Welding Powered Air-Purifying Respirator (PAPR) is a complete particulate system providing combined respiratory, eye and face protection. The welding flip-front features a 4500V lens with True Color Technology with a grind shield below that maintains respiratory protection while grinding or inspecting welds. This motorized, lithium-ion battery-operated system provides a constant supply of fresh, filtered air over the user’s face. With an APF level of 25, it creates an optimal protective pressure inside the respirator headtop keeping away particulates of dust, steel, manganese, stainless steel, chromium, galvanized steel, cadmium, lead and ozone. Recommended applications are welding, assembly, facility maintenance, grinding, machine operations, painting, and sanding. Complies with ANSI Z87.1+ for face-shield/eye protection. NIOSH approved
Features
- 8-setting airflow control, minimum flow at 170 LPM
- Constant airflow correction technology
- Shell constructed from Dupont® super tough flame retardant Nylon
- Adjustable pera-lok ratchet headgear
- APF 25
- Air train directs air over the head and across the breathing zone to minimize fogging
- 14-hour battery operating time at minimum fan speed
- Visual and audible alarms for low battery voltage
- Audible and vibration alarms for low flow and missing filter
- Flexible, quick disconnect breathing tube
- Lightweight unit
- Ergonomic waistbelt
- Includes pre-filter and spark arrestor
- NIOSH approvals TC-21C-0947 and TC-21C-1095
- 4500V welding lens with 4 arc sensors, variable sensitivity,delay and Truecolor technology
Applications
- Welding
- Stainless Steel Welding
- Grinding
Benefits
- Increased safety for the value-minded welder/grinder
- Lasts up to 2 shifts on a single charge
- Reduced downtime due to battery changes
- Same or better protection at a competititve price
Specifications
| Air Volume | 170 to 260 LPM |
| Anti Scratch | N/A |
| Dark Mode Shade | 9 to 13 |
| Diaopter Strength | N/A |
| Digital Controls | No |
| Grindmode | Yes |
| Hd Technology | No |
| Helmet Decal Graphic | No |
| Hose Diameter Sar | N/A |
| Hose Length | 31.5" to 63" |
| Inside Cover Plate | 03-OP |
| Lens Coating | N/A |
| Lens Color | N/A |
| Lens Ext Height | 90 mm |
| Lens Ext Thick | 8.7 mm |
| Lens Ext Width | 110 mm |
| Lens Finish | N/A |
| Lens Type | Auto-darkening |
| Light Mode Shade | 4 |
| Motor Speed | 6000 to 10000 RPM |
ARCONE > PPE > Respiratory > PAPR